نت از کار افتادگی؛ انواع، نمونه‌ها و مزایا

نت از کار افتادگی BM چیست؟

نت از کار افتادگی یا (Break-down Maintenance) درواقع بر روی تجهیزاتی انجام می‌شود که خراب‌شده‌اند، مشکل‌دارند یا به هر دلیل دیگری قابل‌استفاده نیستند. هدف از انجام تعمیر و نگهداری پیش بینی نشده درست کردن چیزی است که دچار خرابی شده است. برخلاف آن، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه به‌منظور عملیاتی نگه‌داشتن یک بخش مورداستفاده قرار می‌گیرد. انواع نگهداری و تعمیرات با هدف پیش‌گیری از بروز انواع خرابی طرح ریزی و اجرا می‌شوند.
در برخی از مواقع این عملیات به دلیل وقوع رویدادی برنامه‌ریزی نشده انجام می‌شود. برای مثال اگر یک قطعه حیاتی از یک دستگاه خراب شود، تعمیر و نگهداری به دلیل نیاز مبرم به فعال شدن مجدد آن دستگاه انجام می‌شود. هرچند نت از کار افتادگی را می‌توان از قبل نیز برنامه‌ریزی کرد که به آن نت از کار افتادگی «خوب» گفته می‌شود.

فهرست مطالب

نت از کار افتادگی

جریان کاری نت از کار افتادگی

جریان کاری نت از کار افتادگی

دو نوع نت از کار افتادگی وجود دارد

  • تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌ شده RUN TO FAILURE

تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده به این معنی است که سازمان برای خرابی آمادگی دارد و حتی منتظر اتفاق افتادن آن است. تجهیزات تا زمانی که خراب شوند کار می‌کنند که باعث آغاز مرحله‌ای موسوم به کار تا زمان خراب شدن (RTF) می‌شود. بااینکه می‌توان RTF را از دستور کار خارج کرد، برنامه‌های تعمیر و نگهداری خرابی از RTF به‌عنوان روشی برای کاهش هزینه تعمیر و نگهداری استفاده می‌کنند.

این نوع برنامه‌ریزی باید به‌شدت سند برداری و کنترل شود. کارکنان باید در جریان باشند که دقیقاً کدام قطعه قرار است خراب شود و کدام قطعات قرار است به‌طور منظم از طریق تعمیر و نگهداری پیشگیرانه محافظت شوند. بدون این بررسی‌ها، برنامه نت از کار افتادگی می‌تواند اشتباه پیش رفته و خراب شود.

بیشتر بخوانید: نگهداری و تعمیرات تجویزی

  • نت از کار افتادگی برنامه‌ریزی نشده (اضطراری یا ماشه ای)

این وضعیت زمانی روی می‌دهد که یک قطعه به‌طور ناگهانی خراب می‌شود که به آن حادثه توقف پیش‌بینی‌نشده نیز می‌گویند. بااینکه ممکن است تمام کارخانه‌ها از نت از کار افتادگی برنامه‌ریزی‌شده استفاده نکنند، اما هر کارخانه‌ای باید منابعی برای تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌نشده در دسترس داشته باشد. هرچه که باشد، هر قطعه یا تجهیزی در بخشی از عمر کاری خود دچار خرابی خواهد شد.

5 نمونه از کاربردهای Break-down Maintenance

این نوع تعمیر و نگهداری کاربردهای خاصی دارد زیرا برخی از صنایع یا محصولات، به‌ویژه آن‌هایی که در رابطه با سلامتی یا ایمنی هستند نمی‌توانند از آن استفاده کنند. درنتیجه عموماً هنگامی استفاده شود که قطعات گران یا حیاتی نباشند.

در اینجا نمونه‌هایی از مواقعی که نت از کار افتادگی قابل‌استفاده است ارائه می‌شود:

 • تجهیزات را به‌هیچ‌وجه نمی‌توان تعمیر کرد (عدم دسترسی، طراحی‌شده به‌طوری‌که تعمیر نشوند)
 • دارایی شامل قطعات ارزان یا قابل تعویض باشد
 • تجهیزات غیر حیاتی (مانند ابزارهای دستی)
 • تجهیزات قابل دور انداختن یا تجهیزاتی که در پایان طول عمر کاری باید جایگزین شوند
 • تجهیزات دارای طول عمر کوتاه (باتری‌های، پمپ‌های جریان زیاد)

با توجه به این نمونه‌ها، این روش زمانی مناسب است که هیچ خطر امنیتی برای اینکه به تجهیز اجازه خراب شدن داده شود وجود ندارد. برای مثال لامپ یک بخش را در نظر بگیرید، اگر این لامپ به یک قسمت امنیتی متصل نباشد، آنگاه ازنظر اقتصادی منطقی نیست که قبل از سوختن، آن لامپ را عوض کنید.
در مقابل اگر جان انسان‌ها در اثر خراب شدن یک قطعه به خطر بیافتد، آنگاه این روش تعمیر و نگهداری قابل‌استفاده نیست. برای مثال در صنعت حمل‌ونقل هوایی نمی‌توان منتظر خراب شدن قطعات ماند زیرا این کار باعث به خطر افتادن جان مسافران آن پرواز می‌شود. این موضوع در مورد تولیدکنندگان تایر خودرو هم می‌شود. زمانی که پای سلامتی انسان‌ها در میان است باید از تعمیر و نگهداری پیشگیرانه یا پیشدستانه استفاده شود.

نگهداری مبتنی بر قابلیت اطمینان RCM
نگهداری و تعمیر توربین های بادی

اجرای دقیق و اصولی سیستم نگهداری برنامه ریزی شده (PMS) در نرم افزار تعمیر و نگهداری آلکا امکان پذیر است.

مزایا و معایب نت از کار افتادگی

مزایا

خرابی تجهیزات ممکن است منجر به عواقب فاجعه‌باری شود اما یک نقشه تعمیر و نگهداری مستند می‌تواند مزایای زیادی برای یک سازمان داشته باشد.

 • به حداقل رساندن هزینه‌ها از طریق حذف تعمیر و نگهداری‌ها پیشگیرانه که ضروری نیستند
 • کاهش هزینه‌های جایگزینی مکرر لوازم دورریختنی (لامپ‌ها، ابزار، فیوزها)
 • زمان وقفه برای تعمیر را می‌توان برای اهداف دیگر مورداستفاده قرار داد
 • نیاز به نیروی کار کمتر
 • هنگامی‌که تعمیر و نگهداری موردنیاز است، فهم عملیات ساده‌تر است

معایب

این معایب به دلیل ماهیت برنامه‌های Break-down Maintenance از اهمیت زیادی برخوردارند. برای مثال تعمیر و نگهداری خرابی هرگز نباید در مورد تجهیزاتی که با ایمنی انسان‌ها سروکار دارند اعمال شود زیرا با یک اتفاق ساده در محل کار ممکن است چندین کارمند سلامتی یا حتی جان خود را از دست بدهند.

 • نوعی از هدر رفت در محیط کار تولیدی است
 • مشکلات ایمنی ممکن است در هنگام خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده رخ دهند
 • بسته به قطعاتی که خراب می‌شوند می‌تواند پرهزینه باشد
 • نیازمند برنامه‌ریزی و اجرای دقیق است
 • تشخیص عامل اصلی ایجاد مشکل ممکن است دشوار باشد

نتیجه‌گیری

تعمیر و نگهداری پیش بینی نشده مشخصاً برای همه صنایع مناسب نیست. به‌ویژه صنایعی که با سلامت یا ایمنی انسان‌ها سروکار دارند، نباید به‌هیچ‌وجه از تعمیر و نگهداری خرابی استفاده کنند. اما باید گفت که هنگامی‌که با تجهیزات و قطعات ارزان و قابل جایگزین کردن یا غیرقابل تعمیر سروکار دارید این روش برای شما مناسب است.
حرف اصلی در مورد تعمیر و نگهداری این است که این کار نیازمند برنامه‌ریزی و هماهنگی است و یک سازمان هرگز نباید اجازه دهد که تعمیر و نگهداری دچار مشکل شده و به‌اشتباه مورداستفاده قرار گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *