قابلیت‌های نرم افزار نگهداری و تعمیرات آلکا

نرم افزار نگهداری و تعمیرات pm آلکا، برنامه ای جامع جهت مدیریت کارکرد، تعمیرات و نگهداری ماشین آلات است.( آلکا دارای زیر سیستم های مختلف می باشد.) با توجه به جامعیت بخش های مختلف و ارائه گزارشات و نمودارهای تحلیلی، این نرم افزار کمک بسیار ارزنده ای جهت کاهش هزینه ماشین آلات (هزینه های تعمیر و نگهداری ماشین آلات، سوخت مصرفی، ……)، افزایش بهره وری، افزایش عمر مفید دستگاه ها و ارائه دیدی بهتر به مسئول ماشین آلات جهت تصمیم گیری های کارآمد تر خواهد نمود. بهینه سازی عملیات تعمیر و نگهداری زیر سایه بکارگیری نرم افزار CMMS قابل دست یابی می‌باشد، پس از دست یابی به این مهم با بهره‌گیری از اطلاعات جمع‌آوری شده در این نرم افزار تصمیمات کلان مدیریت در جهت ارتقاء عملکرد تجهیزات، ماشین آلات و پرسنل اتخاد نمایید. در این مقاله برخی از مزایای نرم افزار نگهداری و تعمیرات را مشاهده می‌نمایید. 

برخی از مزایای راه اندازی نرم افزار تعمیر نگهداری PM ماشین آلات 

جریان کاری

استاندارد سازی روش‌های تعمیر و نگهداری، چک لیست‌ها، جریان‌های کاری و مستندسازی‌ها

ثبت مستندات ماشین آلات
گرد آوری و دسترسی لحظه ای به تمامی مستندات و اطلاعات ماشین آلات و تاریخچه عملیات
کاهش تعمیرات اضطراری
کاهش تعمیرات لحظه ای و اضطراری و کاهش زمان توقف ماشین آلات
انعطاف پذیری در برنامه نت
ایجاد انعطاف بیشتر در استراتژی نگهداری ماشین آلات
دسترسی سریع به اطلاعات
دسترسی به اطلاعات مهم در زمان واقعی
مدیریت درخواست کار
مدیریت درخواست کار
گزارشات تحلیلی و سود و زیان
گزارشات تحلیلی، سود و زیان
گزارش موجودی قطعات و ماشین آلات
کنترل موجودی ماشین آلات و قطعات
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
ردیابی و گزارش هزینه های تعمیر و نگهداری
ایجاد تأثیر در راهبرد مدیریت دارایی ها
ایجاد تأثیر در راهبرد مدیریت دارایی ها
کاهش ضایعات وخرابی ها
جلوگیری از تولید ضایعات و تجدید خرابی های تکراری
برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات
ایجاد برنامه ریزی بازرسی و نگهداری منظم

بهترین نرم افزار cmms ایران را به رایگان دریافت، تست و بررسی نمایید.

مزایای استفاده از نرم‌افزار تعمیر و نگهداری

نگهداری، تعمیر و نظارت بر دارایی‌ها می‌تواند یک کار بزرگ و سرنوشت‌ساز باشد. خوشبختانه، نرم‌افزار نگهداری تعمیرات می‌توانند در انجام این کار به شما کمک کنند. تولیدکنندگانی که بر روی راهکارهای نرم‌افزار مدیریت دارایی سرمایه‌گذاری کرده و وقت خود را صرف آن می‌کنند، می‌توانند نحوه‌ی خرید، پیگیری، تعمیر و انتقال مهمترین دارایی‌های خود را از طریق آن تسهیل کرده و بهینه‌سازی کنند.

مزایای استفاده از نرم‌افزار مدیریت نگهداری

فناوری نه تنها چشم‌انداز زندگی روزمره‌ی ما را تغییر داده، بلکه تفاوت قابل توجهی را در زمینه‌ی تولید رقم زده است. امروزه خطوط تولید بسیار پیچیده و پیشرفته هستند. این خطوط با استفاده از مجموعه قطعات مختلف، تمام چیزهایی که هر روز از آنها استفاده می‌کنیم را تولید می‌کنند.
با استفاده از یادگیری ماشین و تحلیل‌های پیشرفته، نرم‌افزار مدیریت نگهداری می‌تواند به مدیران اجرایی کمک کند تا تصمیمات تجاری بهتر و هوشمندانه‌تری را اتخاذ کنند که تأثیر مستقیمی بر سود خالص سازمان خواهد داشت. در اینجا به برخی از مهمترین مزایای مورد انتظار از نرم‌افزارهای نگهداری تعمیرات اشاره می‌کنیم.

مزایای استفاده از نرم‌افزار تعمیر و نگهداری

قابلیت نظارت شما در ارزیابی سلامت و عملکرد را افزایش می‌دهد.

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از نرم‌افزارهای تعمیر و نگهداری، داشتن یک پلتفرم متمرکز است که فرصت مناسب و دقیقی را برای مهمترین دارایی‌های شما به ارمغان می‌آورد. با استفاده از ابزارهای تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌شده از جمله سنسورها، عملکرد دارایی‌های حیاتی و مهم را می‌توان در لحظه ردیابی، و تمامی این اطلاعات را ثبت و تحلیل کرد. این قابلیت نظارت به شما این امکان را می‌دهد که موقعیت مکانی، شرایط و استفاده از هر دارایی را به راحتی تحت نظر داشته باشید، و حتی در صورت بروز ناهنجاری‌ها هشدارهایی را تنظیم کنید تا بتوانید تعمیر و نگهداری موثرتری را برای دارایی‌های خود اختصاص دهید. به علاوه این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا در مورد دارایی‌های کمتر استفاده شده، اطلاعاتی را به دست بیاورید. این کار به شما کمک می‌کند تا بازبینی‌های غیرضروری را کاهش داده یا به حداقل برسانید، و پیش از اینکه وقفه‌ای در کار ایجاد شود، خرابی‌های احتمالی را مشاهده کنید.

مدیریت چرخه‌ی عمر دارایی شما را بهبود می‌بخشد.

برخی از تجهیزاتی که برای تولید به کار می‌روند، ممکن است چرخه‌ی عمر چند دهه‌ای داشته باشند، و ممکن است این تجهیزات بیشتر از کارکنان بخش تعمیر و نگهداری که روی آن دارایی‌های کار می‌کنند، عمر کنند. نرم‌افزار تعمیر و نگهداری می‌تواند به مدیریت مراحل کار، از تهیه و تجهیز گرفته تا دفع مواد، کمک کند و وابستگی شرکت به تک تک کارکنانی که ممکن است اطلاعات حیاتی در اختیار داشته باشند را از بین ببرد. با استفاده از نرم ‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات، می‌توان دریافت و به‌کارگیری دارایی‌های جدید را برنامه‌ریزی کرد، زمان‌بندی تعمیر و نگهداری را پیگیری کرد و هشدارهایی را به صورت خودکار برای تعمیر و نگهداری، بازبینی‌ها یا زمان‌های نوسازی تنظیم کرد. مدیریت مناسب چرخه‌ی عمر، زمان وقفه‌ی تولید را کاهش می‌دهد، عمر دارایی‌ها را با اطمینان از تعمیر و نگهداریِ به موقع قطعات و اجزا افزایش می‌دهد و در نهایت می‌تواند منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها شود.

گزارش دقیقی را برای تبعیت از قانون و مقررات فراهم می‌کند.

وقتی صحبت از مدیریت دارایی و گزارش‌دهی می‌شود، بسته به کسب‌وکار شما ممکن است لازم باشد که به قوانین و مقررات سخت‌گیرانه ایمنی یا اجرایی پایبند باشید. برای اینگونه کسب‌وکارها، نرم ‌افزار تعمیر و نگهداری می‌تواند با ارائه‌ی گزارش‌های دقیق و به روز، تبعیت از قانون را به طور قابل‌توجهی تسهیل کند. این نرم‌افزار نه تنها می‌تواند در وقت کارکنان شما صرفه‌جویی قابل توجهی داشته باشد، بلکه می‌تواند به ارائه و اطمینان از صحت داده‌ها و پایبندی شما به استانداردهای صنعتی و رعایت الزامات قانونی کمک کند. این نرم‌افزار به نوبه‌ی خود می‌تواند به شرکت شما کند تا ریسک جریمه‌ها را به حداقل برسانید و اعتبار عمومی خود را تقویت بخشید تا به عنوان عضوی قابل اعتماد و مسئول در این زمینه کاری خود شناخته شوید.

کارایی و بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد.

قبل از نرم ‌افزار CMMS، بسیاری از تولیدکنندگان با استفاده از کاربرگ‌ها (spreadsheets)، یا حتی ورق‌های کاغذی، به ردیابی غیرخودکار دارایی‌ها متکی بودند. این فرآیند بسیار زمان‌بر و پرخطا بود و اغلب باعث ارائه‌ی اطلاعات ناقص، ناکارآمدی و از دست‌رفتن بهره‌وری می‌شد. اما نرم‌ افزار مدیریت نگهداری و تعمیر به شما این امکان را می‌دهد تا فرآیندهایی هم‌چون واردکردن داده‌ها، برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری و حسابرسی دارایی‌ها را به صورت خودکار انجام دهید. این فرآیند خودکارسازی به شما این امکان را می‌دهد تا مهارت کارکنان خود را افزایش دهید، آنها را از انجام وظایف خسته‌کننده و تکراری رها کرده و مسئولیت‌های راهبردی و سطح بالاتری را به آنها محول کنید. این تغییر مسئولیت در بهترین حالت منجر به کارایی و بهره‌وری کلی بیشتر می‌شود.

خرید قطعات و منابع را بهینه‌سازی می‌کند.

از آنجایی که از طریق نرم ‌افزار مدیریت نگهداری، داده‌های کامل‌تر و لحظه‌ای را در اختیار خواهید داشت، می‌توانید به راحتی خریدهای غیرضروری را شناسایی کنید، از نگهداری بیش از حد منابع و قطعات جلوگیری کنید و نیاز به تعمیرات ضروری را به حداقل برسانید. زمانی که قابلیت نظارت دقیق‌تری نسبت به دارایی‌های مهم خود داشته باشید، می‌توانید تنها قطعات موردنیاز خود را خریداری کنید یا موارد ضروری خود را ذخیره کنید تا در زمان مناسب آنها را در دسترس خود داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند از بودجه‌ی خرید خود بهتر استفاده کنید، فضای ذخیره‌سازی و تلاش‌های سازمان برای مدیریت موجودی را کاهش دهید و به طور کلی پشتوانه‌ای برای برنامه‌ریزی مالی هوشمندانه‌تر فراهم کنید.

• خسارات ناشی از سرقت قطعات را کاهش می‌دهد.

در برخی موارد، با استفاده از نرم‌افزار نگهداری تعمیرات، دارایی‌هایی هم‌چون تجهیزات قابل‌حمل، کامپیوترها یا مجموعه‌ی ابزارها را به راحتی می‌توان ردیابی کرد. این نرم‌افزار می‌تواند به شما کمک کند تا سوابق و گزارش‌های دقیقی از کارکنانی که از تجهیزات استفاده می‌کنند را در اختیار داشته باشید و حتی جابجایی و موقعیت مکانی دارایی‌ها را ردیابی کنید. این نرم ‌افزار می‌تواند به شناسایی دارایی‌های مهم و مشترک، درک مسئولیت زیان‌ها یا خسارت‌ها و پشتیبانی از ادعاهای خسارت بیمه در صورت نیاز به مستندات دقیق، کمک کند. در صورتی که دارایی‌های خاص به صورت غیرمجاز جابجا شوند، این نرم‌افزار بهترین ابزار برای ردیابی و بررسی‌های امنیتی در زمینه تعیین تکلیف زیان ها و خسارات ناشی از تجهیزات و قطعات است.

از اتخاذ تصمیم‌گیری هوشمندانه پشتیبانی می‌کند.

در انتها، نرم‌افزار نگهداری تعمیرات می‌تواند به عنوان راهی برای ذخیره‌سازی، دسترسی و تحلیل اطلاعات گذشته در مورد مهمترین دارایی‌های شما عمل کند. زمانی که مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات را در اختیار دارید، می‌توانید از تحلیل‌های پیشرفته، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در جهت بررسی روندها، عملکرد بلندمدت و سوابق تعمیرات استفاده کنید. این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که چه زمانی به تعمیر و نگهداری بیشتر نیاز دارید یا چه زمانی تعویض یا جایگزینی ضروری است، به خصوص اگر که مدل‌های جدیدتری با قابلیت‌ها یا کارایی‌های بیشتر وجود داشته باشند

افزایش بهره وری شرکت یا سازمان به کمک نرم افزار نت

نرم افزار نگهداری و تعمیرات با امکان مدیریت متمرکز اطلاعات، اتوماسیون فرایند برنامه‌ریزی سرویس‌های پیشگیرانه و کاهش قابل ملاحظه خطاهای نیروی انسانی به افزایش بهره‌وری سازمان کمک می‌کند. مدیریت مکانیزه تجهیزات و نیروی انسانی در کنار یکدیگر منجر به افزایش کارایی تجهیزات و درنتیجه افزایش تولید و سودآوری در سازمان خواهد شد. سامانه نگهداری و تعمیرات آلکا جنبه های موردنیاز تعمیر و نگهداری را پوشش می‌دهد و با پوشش سایر بخش های مرتبط و تاثیر گذار در این فرآیند سعی در افزایش بهره وری سازمان دارد. استفاده از نرم افزار نت  از مهمترین مزایای نرم افزار نگهداری و تعمیرات را می‌توانید در این بخش ببینید. 
  • مدیریت متمرکز مدارک، مستندات شناسنامه‌ای و فنی، معاینه فنی، بیمه و سوانح ماشین‌آلات
  • مدیریت پرسنل تعمیرات و محاسبه مدت زمان کار مفید پرسنل
  • افزایش عمر مفید ماشین آلات
  • رصد دوره ای عملکرد تجهیزات و ماشین آلات جهت اتخاذ تصمیمات موثر
  • استفاده از شاخص های کلیدی عملکرد تجهیزات 
  • مدیریت مکانیزه ماشین آلات و تجهیزت
  • ایجاد روال کاری منسجم و کارآمد 
  • مدیریت پیمانکاران و تعمیرکاران طرف حساب 
  • سازماندهی بخش تعمیراتی در سازمان
  • افزایش تولید و بهره وری در سازمان 
مزایای استفاده از نرم افزار CMMS
مزایای نرم افزار CMMS
به کمک برنامه‌ریزی منظم سرویس‌های پیشگیرانه دستگاه‌ها(pm)  و تعمیرات پیش‌بینانه‌ی تجهیزات و رسیدگی مؤثر به درخواست‌های تعمیرات اضطراری، امکان شناسایی ریشه‌ای علل خرابی دستگاه‌ها و در نتیجه رفع آن‌ها امکان‌پذیر خواهد بود. این امر در  بلند مدت به کاهش توقف تولید و افزایش بهره‌وری ماشین آلات منجر می‌شود.
  • انجام تمهیدات مناسب به کمک گزارشات مدیریتی نرم افزار
  • مدیریت سوخت مصرفی ماشین آلات
  • ارائه گزارشات شاخص های کلیدی نگهداری و تعمیرات ماشین آلات(MTTR، MTBF، …. )
  • امکان ثبت کارکردهای کیلومتری و ساعتی به صورت کاملا خودکار
  • مدیریت انبارها و کالاهای مصرفی ماشین آلات
  • و  ……

نتیجه‌گیری

در پایان باید اشاره کرد که امروزه نرم‌افزار مدیریت تعمیر و نگهداری برای تولیدکنندگانی که قصد دارند فعالیت‌های خود را بهبود بخشند، هزینه‌ها را کاهش دهند و کارایی کلی را افزایش دهند، بسیار ضروری و حائز اهمیت است. نرم‌افزار CMMS با فراهم کردن قابلیت نظارت بیشتر، خودکارسازی فرآیندها، تضمین تبعیت از قانون و حفاظت از دارایی‌های باارزش، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا تصمیمات داده‌محوری را اتخاذ کنند و از رقبای خود پیشی بگیرند.
به کارگیری و استفاده از این تکنولوژی یا فناوری، نه تنها به سازماندهی و توانمندی کسب‌وکارها کمک می‌کند، بلکه فرهنگ پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در مدیریت دارایی‌ها را نیز پرورش می‌دهد، که منجر به موفقیت و رشد بلندمدت در چشم انداز تجاری به شدت رقابتی در دنیای امروز می‌شود.