تعمیر و نگهداری مبتنی بر وضعیت

 یکی از انواع تعمیر و نگهداری، تعمیر و نگهداری مبتنی بر وضعیت می‌باشد. این استراتژی، وضعیت فعلی دستگاه‌ها را برای تشخیص نوع تعمیراتی که باید انجام شود، در نظر می‌گیرد. در این روش به جای تعمیرات دوره ای و پیشگیرانه پایش وضعیت ماشین به صورت دوره‌ای انجام و تعمیرات تنها در زمانی که دستگاه احتیاج به تعمیر دارد، انجام می‌شود. ارائه برنامه تعمیر و نگهداری در بخش نت هر سازمان می‌تواند هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری را تا حد زیادی کاهش دهد. برنامه تولیدی و کاری ماشین آلات در زمان اجرای نگهداری  cbm (تعمیر و نگهداری مبتنی بر وضعیت Condition based monitoring) مختل نخواهد شد، به این معنی که همزمان با فعالیت ماشین آلات و تجهیزات اپراتورها می‌تواند فاکتورها و المان های برنامه تعمیر و نگهداری مبتنی بر وضعیت را ثبت و برنامه را به راحتی اجرا نمایند.

فهرست مطالب

پایش بر اساس وضعیت

تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط چیست؟

بر خلاف تعمیر و نگهداری پیشگیرانه که از ابزارهایی نظیر نگهداری مبتنی بر تقویم و میزان کارکرد استفاده می‌کند. تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط نیاز به تعمیر را تنها مختص به زمانی می‌داند که بنا بر وضعیت فعلی نشانه‌ هایی مبنی بر اختلال در عملکرد مشاهده شده باشد.

هدف تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط، نظارت بر دستگاه‌ها و ماشین‌ آلات و تشخیص خرابی‌ های قریب‌ الوقوع است. تا بدین وسیله بتوان قبل از رخ دادن خرابی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد. ایده اصلی این است که نظارت به صورت بلادرنگ انجام شود تا تیم‌های تعمیرات زمان کافی قبل از وقوع شکست را داشته باشند. بیشتر بخوانید: نگهداری تعمیرات تجویزی

انواع تعمیر و نگهداری مبتنی بر وضعیت

از مزایای نظارت مبتنی بر شرایط این است که می‌توان آن را در حین فعالیت ماشین‌ آلات انجام داد. به وسیله سنسور‌ها، بازرسی دیداری یا آزمون‌ های دوره‌ای می‌توان وضعیت دستگاه‌ ها را بررسی کرد. در این قسمت، روش‌ های معمول در تعمیر و نگهداری مبتنی بر وضعیت معرفی خواهند شد

 • بررسی لرزش

این فرایند شامل بررسی سطح و فرکانس لرزش ماشین‌ آلات برای اطمینان از سلامت آن‌‌ها است. ایراداتی مانند ناهمترازی، مشکلات مکانیکی و خمیدگی محور‌ها و میله‌ ها به وسیله تحلیل لرزش قابل تشخیص هستند.

 • گرمانگاری یا ترموگرافی 

تصویر برداری از تجهیزات به وسیله ترموکوپل، ترمومترهای مقاومتی، تصاویر مادون قرمز و دیگر تجهیزات مشابه می‌تواند سطح دمایی که از دستگاه ساطع می‌شود را مشخص کند. این روش به آسانی بالا رفتن بیش از حد دمای ماشین آلات را مشخص می‌کند.از ترموگرافی برای بررسی شرایط ماشین از نظر الکتریکی و مکانیکی استفاده می‌شود.

 • تحلیل فراصوت 

این روش با تشخیص صدا‌های با فرکانس بالا و تبدیل‌ آن‌ها به فایل‌ های صوتی قابل اجرا در کامپیوتر، خرابی بالقوه ماشین‌ آلات را تشخیص می‌دهد.

 • بررسی روغن

بررسی روغن یک روش متداول برای تشخیص سلامت آن است. بررسی روغن برای تشخیص درست کار کردن یک ماشین روان‌ کاری شده به وسیله روغن استفاده می‌شود.

 • بررسی الکتریکی

در این روش نوسانات الکتریکی به وسیله آمپرسنج‌ ها کنترل می‌شوند. بدین وسیله پرسنل تعمیر و نگهداری در لحظه از نوسانات الکتریکی خطرناک آگاه شده و اقدامات لازم برای پیشگیری را انجام خواهند داد.

 • تحلیل فشار

وجود فشار مناسب برای مایعات یا گازهای موجود در لوله‌های ماشین‌ آلات، یک امر حیاتی است.
این فشار باید به طور پیوسته توسط پرسنل کنترل شده و در صورت افزایش یا کاهش ناگهانی با اقدامات پیشگیرانه آن‌ها همراه شود.

به مرور زمان و با پیشرفت و پیچیدگی بیشتر تجهیزات و ماشین آلات مطمئنا تعداد نگهداری و تعمیر مبتنی بر وضعیت نیز بیشتر خواهند شد و در این لیست جای خواهند گرفت.

اجرای دقیق تعمیر و نگهداری مبتنی بر وضعیت نیازمند یک نرام افزار cmms می‌باشد.

چالش‌ های تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط

نگهداری و تعمیرات cm (پایش مبتنی بر شرایط تجهیزات)، با چالش‌ هایی همراه است. در این قسمت به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • هزینه اولیه بسیار بالا 
 • نیاز به آموزش
 • شرایط عملیاتی
 • غیر قابل پیش‌ بینی بودن
 • احتیاجات نرم‌ افزاری (نرم افزار cmms)

ماژول پایش بر اساس وضعیت

برنامه ریزی بازدیدهای دوره‌ای و ثبت اطلاعات بازدیدها، همراه با قابلیت ثبت اطلاعات هر بازدید.
امکان ارتباط با انواع تجهیزات پایشی

ماژول پایش بر اساس وضعیت CM

جهت مشاهده قابلیت ها و امکانات ماژول CM در نرم افزار نگهداری و تعمیرات آلکا کلیک کنید.
ماژول CM

مزایای نظارت مبتنی بر وضعیت

با وجود چالش‌ های گفته شده، در نهایت مزایای بسیار خوبی از پیاده‌ سازی تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط حاصل خواهد شد:

 • ارتقای قابلیت اطمینان به سیستم
 • افزایش بهره‌ وری
 • کاهش هزینه‌ های تعمیرات
 • کاهش زمان خاموشی دستگاه‌ ها
 • تشخیص سریع خرابی‌ ها
 • کاهش در زمان

در نهایت نظارت مبتنی بر وضعیت (نگهداری و تعمیرات cm) منجر به عملکرد رقابتی و روان‌ تر خواهد شد. تعداد تعمیرات اضطراری به شدت کاهش خواهد یافت و این یعنی کاهش هزینه های تعمیراتی. در هر دوره شش ماهه یا یکساله با مقایسه خرابی های گذشته و وضعیت فعلی تجهیزات به اثربخشی این استراتژی تعمیر و نگهداری پی برده و از نتایج آن شگفت زده خواهید شد. برگزیدن روش مناسب در تعمیر و نگهداری هر سازمان، از جمله پیچیده ترین انتخاب ها می‌باشد. این انتخاب با درنظر گرفتن سطح فنی کارکنان، میزان کارایی تجهیزات و ماشین آلات، بودجه تخصیص یافته و در نهایت هدف از اجرای نت در سازمان صورت می‌گیرد. شناخت تکنیک ها و بکارگیری بجای هر تکنیک شما را در اجرای موفق برنامه تعمیر و نگهداری کمک خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *