خرید نرم افزار cmms و نکاتی که باید قبل از خرید بدانید

نکاتی که باید قبل از خرید نرم‌ افزار CMMS بدانید

نرم‌افزار نگهداری تعمیرات یکی از ابزارهای مهم مدیریتی برای هر سازمانی است که، دارای تجهیزات مختلفی مانند: ماشین آلات عمرانی، دستگاه‌های صنعتی، تاسیسات، خطوط تولید و… هستند. این نرم‌افزار به منظور برنامه‌ریزی، پیش‌بینی، مدیریت و اجرای فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات این تجهیزات طراحی و ارائه شده‌اند.

هدف اصلی در بخش نت، افزایش عمر دارایی و بهینه‌سازی عملکرد تجهیزات است. با استفاده از نرم‌ افزار نگهداری تعمیرات، می‌توانید به صورت بهینه‌تر و با کاهش هزینه‌ها، تعمیرات پیشگیرانه را اجرا کرده و برنامه ریزی بهتری برای تعمیرات و بازدیدهای دوره‌‌ای با توجه به اولویت‌هایتان تنظیم کنید.. در اصل با به کارگیری روش‌های مدیریتی نوین، عمر مفید دارایی‌های خود را بطور چشم گیری افزایش دهید. از دیگر مزایای نرم‌افزار نگهداری تعمیرات، می‌توان به کاهش خطاها و ریشه یابی علل خرابی‌ها، بهبود تعامل و هماهنگی بین تیم‌های نت، بهینه‌سازی مصرف قطعات و تجهیزات، مدیریت بهتر انبارهای قطعات و تجهیزات و افزایش بهره‌وری تیم‌های نگهداری و تعمیرات اشاره کرد.

فهرست مطالب
خرید نرم افزار CMMS
خرید نرم افزار CMMS

اولین و مهمترین قدم برای خرید نرم افزار

اولین قدم در مراحل خرید نرم افزار نگهداری تعمیرات  (CMMS)، تعیین نیازهای سازمانی است. برای این منظور باید به سوالاتی مانند زیر پاسخ دهید:

·         چه تعداد دستگاه در سازمان شما وجود دارد؟

·         دستگاه‌های شما در چه موقعیت‌هایی واقع شده‌اند؟

·         چه نوع نگهداری و تعمیرات برای دستگاه‌های شما لازم است؟

·         چه گونه گزارشات و گراف‌هایی برای مدیریت دستگاه‌ها نیاز دارید؟

·         آیا ارتباط بین نرم‌افزار CMMS و سایر سیستم‌های سازمانی شما (مانند سیستم مالی) لازم است؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند تا نیازهای خود را به طور دقیق تعیین کنید و نرم افزار CMMS مناسبی را برای سازمان خود انتخاب کنید.

خرید نرم افزار نگهداری و تعمیرات

قبل از خرید نرم افزار cmms چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

خرید نرم‌افزار CMMS (Computerized Maintenance Management System) یا نرم‌افزار نگهداری تعمیرات، یک فرآیند مهم و پیچیده است و برای این که از خرید درست و مفید برخوردار شوید، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

یکی از موارد دیگری که بایستی از ابتدای کار در نظر بگیرید، برآورد بازگشت سرمایه ROI برای نرم افزار نت است، برای افزایش دقت با تیم‌های مختلف سازمان، از جمله تیم نگهداری و تعمیرات، مدیریت و مالی، تحلیل و برنامه‌ریزی و … مشورت کنید. این مسئله می‌تواند به تعیین ویژگی‌هایی که نرم‌افزار CMMS باید داشته باشد، کمک کند. پیش از خرید نرم‌افزار CMMS، بهتر است محصولات مختلف در این زمینه را بررسی کنید و امکانات آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. شما باید به دنبال نرم‌افزاری باشید که ویژگی‌های مورد نیاز شما را پوشش دهد و با سیستم‌های دیگر سازگار باشد.

بیشتر بخوانید: ویژگی های نرم افزار نت

سطح خدمات پشتیبانی شرکت‌های تولید کننده و نحوه ارائه خدمات پس از فروش آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید. چون نرم ‌افزار نگهداری تعمیرات، یک ابزار بسیار مهم برای سازمان‌هاست، پشتیبانی مؤثر و سریع از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین امنیت داده‌ها و اطلاعات سازمانی بسیار مهم است. بنابراین، نرم‌افزار CMMS باید از نظر امنیتی قابل اعتماد باشد و باید بتواند اطلاعات محرمانه را از دسترسی غیرمجاز محافظت کند.

ارزیابی قابلیت استفاده و مقیاس پذیری نرم افزار نت

کاربرپسندی و سهولت استفاده از نرم افزار را ارزیابی کنید. مهم است که استفاده از نرم افزار آسان باشد و یادگیری آن برای کاربران با هر سطح تخصصی آسان باشد. از طرفی به دلیل اینکه کاربران باید بصورت مداوم در نرم افزار نت اطلاعات ثبت کنند، این نرم افزار باید رابط کاربری جذابی نیز داشته باشد.

همچنین در نظر بگیرید که آیا نرم‌افزار CMMS می‌تواند بر اساس نیازهای در حال تغییر سازمان شما، توسعه یابد؟ نرم افزاری را انتخاب کنید که بتواند با سازمان شما رشد و نیازهای شما را تحت پوشش قرار دهد.

بخش نت در سازمان با بخش‌های مختلف اداری و مالی در ارتباط است این ارتباط باید در سطح نرم افزاری هم قابل اجرا باشد. اینکه آیا نرم افزار CMMS می‌تواند با سیستم های دیگر مانند حسابداری، خرید و مدیریت موجودی ارتباط برقرار کند یا نه. یکپارچه سازی می تواند کارایی را بهبود بخشد و خطاها در ورود داده ها را کاهش دهد.

مزیت خرید نرم افزار تعمیر و نگهداری چیست؟

نرم افزار CMMS یک نرم افزار مدیریت تعمیر و نگهداری است که به کاربران امکان می دهد تا فعالیت‌های تعمیر و نگهداری تجهیزات، دستگاه‌ها و فضاهای کاری خود را مدیریت کنند. خرید نرم افزار تعمیر و نگهداری چندین مزیت دارد از جمله:

افزایش بهره وری

نرم افزار تعمیر و نگهداری می تواند بسیاری از کارهای تعمیر و نگهداری مانند برنامه ریزی و سفارشات کاری را خودکار کند که همین موضوع می‌تواند منجر به افزایش کارایی و بهره‌وری شود. همچنین می‌تواند به شناسایی مشکلات تجهیزات قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ کمک کند، و زمان خرابی را کاهش دهد و و به موازات آن میزان تولید را افزایش دهد.

مزیت های استفاده از نرم افزار cmms

صرفه جویی در هزینه

با ساده‌سازی فرآیندهای تعمیر و نگهداری و کاهش زمان خرابی، نرم افزار تعمیر و نگهداری می‌تواند به صرفه جویی در هزینه‌‍ها کمک کند. همچنین می‌تواند به سازمان‌ها در مدیریت موجودی قطعات و تجهیزات کمک کند.

ایمنی بهبود یافته

نرم افزار تعمیر و نگهداری در ردیابی وظایف تعمیر و نگهداری مرتبط با ایمنی تاثیرگذار است و اطمینان حاصل کند که تمام الزامات ایمنی برآورده شده است.

تصمیم گیری بهتر

نرم افزار تعمیر و نگهداری می‌تواند داده ها و بینش هایی را ارائه دهد که می تواند به سازمان ها در تصمیم گیری بهتر کمک کند. این شامل اطلاعات مربوط به عملکرد تجهیزات، تاریخچه تعمیر و نگهداری و هزینه های تعمیر و نگهداری است.

انطباق با مقررات

نرم افزار تعمیر و نگهداری باعث می‌شود که سازمان ها قادر باشند؛ از الزامات نظارتی مربوط به تعمیر و نگهداری، مانند مقررات ایمنی و محیط زیست پیروی کنند. همچنین می‌تواند به پیگیری انطباق با سیاست‌ها و رویه‌های داخلی کمک کند.

افزایش طول عمر دارایی

با ارائه تعمیر و نگهداری منظم و شناسایی مشکلات احتمالی قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ، نرم افزار تعمیر و نگهداری می‌تواند به افزایش طول عمر تجهیزات و سایر دارایی ها کمک کند. این امر در دراز مدت با کاهش نیاز به تعویض تجهیزات منجر به صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد.

با دانلود رایگان نرم افزار CMMS به راحتی نیازهای سازمان خود و قابلیت های نرم افزار را بررسی نمایید…!

 

قیمت نرم افزار cmms به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت نرم افزار CMMS به چندین عامل بستگی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  1. ویژگی‌ها و قابلیت‌ها: قیمت نرم افزار CMMS بیشتر به ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی بستگی دارد که در آن وجود دارد. نرم افزارهایی با ویژگی‌ها و قابلیت‌های بیشتر، قیمت بالاتری دارند.
  2.  تعداد کاربران: در بیشتر موارد مشاهده شده که، تعداد کاربران در تعیین قیمت نرم افزار نت تاثیر گذار است. اما برخی از شرکت های توسعه دهنده نرم افزار که در این زمینه پیشرو هستند، محدودیتی در تعداد کاربران ندارند و سازمان پس از خرید نرم افزار cmms می‌تواند بدون محدودیت کاربران موردنیاز را در سامانه تعریف کند.
  3.  اندازه سازمان: اندازه سازمان نیز می‌تواند قیمت نرم افزار CMMS را تحت تأثیر قرار دهد. سازمان‌های بزرگ‌تر احتیاجات بیشتری در زمینه CMMS دارند و تیم پشتیبانی نرم افزار باید زمان بیشتری را صرف برطرف کردن این احتیاجات کند. از طرفی ممکن است سازمان‌های بزرگ چند زیرمجموعه در شهرهای مختلف داشته باشند که همین موضوع هم باید در نرم افزار نگهداری تعمیرات پیش‌بینی شود، به همین دلیل یک نرم افزار CMMS مناسب هزینه بیشتری برای آن‌ها دارد.
  4.  نوع پشتیبانی و خدمات: نرم افزارهای CMMS با پشتیبانی و خدمات مختلف در دسترس هستند. چنانچه کیفیت و کمیّت در خدمات پشتیبانی نرم افزار بالاتر باشد، شرکت ارائه دهنده نرم افزار هزینه و زمان زیادی را صرف می‌کند در نتیجه قیمت نرم افزار نسبت به خدمات پشتیبانی متغیر خواهد بود.
  5.  تعداد تجهیزات و دارایی‌ها: در صورتی که سازمانی بخواهد تعداد تجهیزات بالایی را در CMMS مدیریت کند، بایستی هزینه بیشتری نسبت به سازمانی با تعداد تجهیزات کم پرداخت کند.  
  6. اپلیکیشن نگهداری تعمیرات: نرم افزارهای CMMS همراه با تکنولوژی روز دنیا در حال توسعه و بهبود هستند. در گذشته نرم افزارهای CMMS تحت ویندوز ارائه شدند با فراگیری اینترنت در زندگی روزمره نرم افزارهای تحت وب CMMS به بازار عرضه شده‌اند و امروزه اپلیکیشن‌های CMMS به عنوان نیروی کمکی برای ثبت دقیق و سریع اطلاعات وارد عمل شده‌اند. اگر سازمانی بخواهد از اپلیکیشن استفاده کند باید هزینه بیشتری را پرداخت کند.

مهم است بدانید که قیمت نرم افزار CMMS برای هر سازمانی متفاوت است و باید بر اساس نیازها و بودجه مشخص شده توسط سازمان تعیین شود. مثلا در گزینه 5 اگر سازمانی بخواهد نیازهای پایه‌ای و اولیه‌ نتِ را برای 1000 تجهیز در نرم افزار CMMS مدیریت کند میزان پیچیدگی کار به نسبت سازمانی با همین تعداد تجهیز البته با جزئیات و حساسیت بیشتر کمتر خواهد بود. بنابراین در تعیین قیمت نرم افزار نگهداری تعمیرات مولفه های مختلفی تاثیرگذار هستند که هریک از این مولفه در موقعیت های مختلف متغیر هستند.

قیمت نرم افزار CMMS آلکا

نرم افزار CMMS آلکا برای قیمت‌گذاری از سیاست های منعطف استفاده نموده است، این انعطاف در قیمت‌گذاری سبب شده است که صنایع مختلف با اندازه‌های متنوعی در لیست مشتریان نرم افزار آلکا جای گیرند. یکی از جنبه‌هایی که در قیمت‌گذاری نرم افزار نت آلکا تاثیر گذار است، تعداد ماشین آلات یا تجهیزاتی است که قرار است با نرم افزار مدیریت شود. با توجه به تعداد ماشین آلات و تجهیزات پکیج قیمتی در اختیار مشتریان محترم قرار می‌گیرد. دومین جنبه‌ای که در قیمت نرم افزار CMMS آلکا تاثیر بسیار بالایی دارد تعداد ماژول های انتخابی توسط مشتریان می‌باشد. نرم افزار نت آلکا +19 ماژول را برای پوشش بخش‌های مختلف نگهداری و تعمیرات دارد، مسلما واحدهای فعال در حوزه‌های مختلف همه ماژول های نرم افزار را نیاز ندارند. از این رو جهت تسهیل روند انتخاب ماژول ها جلسات آنلاین متعددی با هدف نیاز سنجی دقیق از واحدهای فعال برگزار می‌کنیم تا سازمان‌ها هزینه اضافی در تهیه نرم افزار CNNS متحمل نشوند. 

جهت اطلاع از پکیج‌های قیمت‌ نرم افزار CMMS آلکا فرم درخواست دموی نرم افزار را تکمیل نمایید.

برای مطالعه بیشتر :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *