هشت نوع بازرسی تعمیر و نگهداری به همراه نمونه

بازرسی تعمیر و نگهداری چیست؟

به‌عنوان یکی از اجزای اصلی یک نرم افزار برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات، بازرسی‌ها شامل وظایفی هستند که وضعیت تجهیزات را بررسی کرده و تعیین می‌کنند که چه ابزار، مواد و نیروی کاری برای سرویس کردن آن‌ها موردنیاز است.درواقع بازرسی تعمیر و نگهداری فرآیند ارزیابی وضعیت تجهیزات یا ماشین‌آلات است. هدف از این بازرسی تعیین این موضوع است که چه ابزار، مواد و نیروی کاری موردنیاز است تا بتوان تجهیزات و ماشین‌آلات یادشده را در شرایط کاری مناسبی نگه داشت.

فهرست مطالب

فهرست مطالب

بازرسی تعمیر و نگهداری

نرم افزار cmms ابزار قدرتمند برای برنامه ریزی نت پیشگیرانه محسوب می‌شود. نت پیشگیرنه در افزایش عمر مفید دارایی‌ها شما را یاری می نماید .

هشت نوع بازرسی تعمیر و نگهداری

بازرسی ایمنی

بازرسی‌های ایمنی

بازرسی‌های ایمنی می‌تواند شامل همه‌چیز باشد، از بررسی و بازیابی جعبه‌های کمک‌های اولیه تا بازرسی تجهیزات حفاظتی و جلوگیری از سقوط. همچنین این بازرسی می‌تواند شامل بررسی اجزای ماشین‌آلات و تجهیزاتی باشد که برای بهره‌مندی از یک عملکرد ایمن حیاتی هستند.
بازرسی تعمیر و نگهداری یافتن خرابی

بازرسی‌های یافتن خرابی

این بازرسی‌ها عملکرد دستگاه‌های پشتیبان یا محافظی را بررسی می‌کنند که نمی‌توان آن‌ها را به‌آسانی بررسی نمود، مگر اینکه سیستم اصلی از کار بیفتد. برای آزمایش این تجهیزات یا ماشین‌آلات، یک نمونه خرابی باید شبیه سازی شود.

بازرسی روشنایی

بازرسی‌های روشنایی

 لامپ‌ها باید به‌طور منظم بررسی شوند و زمانی که کارایی آن‌ها کم شده یا شروع به ازکارافتادن می‌کنند، باید آن‌ها را به‌طور گروهی جایگزین کرد. علاوه بر این، یک تکنسین باید کنترل‌ها، فیلترها و بافل‌ها را روی سیستم‌های ترانسفورماتور، کابل‌ها، سخت‌افزارها و واشرهای چراغ‌های بیرونی بررسی کند.
بازرسی تعمیر و نگهداری برقی

بازرسی‌های برقی

با تعویض های ساده باتری در آشکارسازهای دود و مونوکسید کربن و همچنین چراغ‌قوه و تجهیزات آزمون گرفتن شروع کنید. تایمرها و فتوسل‌ها باید بازرسی شوند و اگزوز فن‌ها باید به‌طور مداوم تمیز شوند.
بازرسی نگهداری و تعمیرات HVAC

بازرسی های HVAC

ورودی هوا، طبقه‌بندها، موتورها و کانال‌کشی‌ها باید به‌طور مداوم بازرسی و تمیز شوند. تکنسین‌ها باید عملکرد زهکشی تشت‌های فشرده‌سازی را بررسی کنند و پانل‌های شل، محافظ‌ها و سخت‌افزار را محکم کنند. تجهیزات ایمنی و کنترل‌ها نیز باید بررسی شوند.
بازرسی تعمیر و نگهداری برقی

بازرسی های داخلی ساختمان

دیوارها، سقف‌ها و کف‌ها را ازنظر وجود آسیب‌دیدگی، نشتی یا سایر خرابی‌ها بررسی نمایید. مطمئن شوید که خطرات را حذف کرده‌اید و از عملکرد صحیح درها و قفل‌ها اطمینان حاصل کنید. سرویس‌های بهداشتی باید ازنظر وجود مشکل بازرسی‌شده و آژیرها باید آزمایش شوند.

بازرسی تعمیر و نگهداری بیرونی ساختمان

بازرسی های بیرونی ساختمان

رنگ، دیوارها، پنجره‌ها و درها را به‌طور مرتب ازنظر آسیبدیدگی و همچنین هرگونه شاخ و برگ که ممکن است به دیوارها یا پی‌ها آسیب برساند را بررسی کنید. سقف، زهکشی‌ها و ناودان‌ها را بررسی کنید. پیاده‌روها، راهروها و نرده‌ها نیز باید ازنظر عدم وجود خطر و آسیب بررسی شوند. کل محوطه باید ازنظر نبود آوار و سایر خطرات فضای باز مانند شاخه‌های افتاده بازرسی شود.

بازرسی لوله کشی

بازرسی های لوله‌کشی

این سیستم باید حداقل سالی یک‌بار ازنظر وجود نشتی، صدا و آسیب بررسی شود. تقویت‌کننده‌های آب، چیلرهای آب، فن‌های کندانسور و پمپ‌های سیرکولاسیون باید روغن‌کاری شوند. دیگ‌های جوشش آب و بخاری‌ها نیز باید آزمایش آتش شوند. پمپ‌های فاضلاب و لجن باید به‌طور منظم بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند.

نمونه‌ای از بازرسی تعمیر و نگهداری

در گرم‌ترین ماه‌های سال، سیستم‌های خنک‌کننده باید بیشتر کار کنند. قبل از اینکه جیوه افزایش یابد، تکنسین‌ها باید یک بازرسی کامل از سیستم خنک‌کننده انجام دهند.
آن‌ها با بررسی یاتاقان‌های موتور کندانسور برای صدا و لرزش شروع می‌کنند. همچنین اجزای ورودی و تخلیه هوا و وضعیت عایق ولوله‌های سردکننده را بررسی می‌کنند. محافظ‌ها و پانل‌های دسترسی نیز ازنظر امنیت بازرسی می‌شوند.

دانلود فایل

لطفا برای دریافت فایل وورد یا PDF لینک دانلود، اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. <br> ما به حریم خصوصی کاربران متعهد هستیم.